ESP8266-01 PÜF NOKTALARI

Modül ilk haliyle 115200 baud hızında AI-THINKER firmasının AT komut seti ile ESPRESSIF firmasının ürünü olarak gelir. Bu modülü AT komut setiyle kontrol edebilirsiniz. Bunu sağlamak için devamlı olarak mikroişlemciyle başlatmanız ve AT komut setiyle ilk ayarlamaları yapmanız gerekir. ESP8266-01 GİRİŞ konusuna bakınız. 
Eğer kendi kendine güç verildiğinde çalışsın diyorsanız Modülün flash’ına NODEMCU flash programını yüklemelisiniz. Bu program yüklendiğinde modülü 9600baud hızında kullanabilirsiniz. NODEMCU programını yüklediğinizde modül içerisindeki LUA programına göre otomatik olarak çalışır. Bu durumda AT komut setini kullanamazsınız.

NODEMCU hakkındaki bu yazım yardımcı olacaktır. 

ESP8266-01 modülü için PÜF noktaları:

1-) PCB rengine göre hafıza miktarı tespiti.
a-) Mavi pcb 512Kbyte hafızaya sahiptir.
b-) Siyah pcb 1Mbyte hafızaya sahiptir.

Bu hafıza tipleri bazen Kbit ve Mbit olarak söylenebiliyor. Bu da 1 Byte=8 bit olduğundan
512Kbyte= 4Mbit ,  1Mbyte= 8Mbit olarak biliniyor.

2-) Modülün Akımı ve UYKU durumu:
Modül ilk başladığında 70-80ma akım çekmektedir. Uzun süre bu akımı çekmesi istenmediğinde Deepsleep modu ve sleep modları vardır. Bunlar kullanılarak modülün akımı azaltılabilir. Bu komutlarla modül uyku durumuna geçer.
Deepsleep modu için AT komut setinde yer alan şu komutu kullanıp yaklaşık 9ma seviyesine çekebilirsiniz. Bu durumda dahi güç ledi yanıyor olacağından bu kadar akım çekiyor olacaktır.
Şayet Pil ile birlikte çalıştırmak isterseniz pilin ömrünü uzatmak için güç ledini devre dışı bırakıp uA seviyelerine çekebilirsiniz.
Bu komutta bulunan time kısmı milisaniye cinsinden yazılacaktır. 1sn =1000ms olarak hesaplayabilirsiniz. 10 sn de bir uyansın kontrol edip uyusun diyorsanız bunu 10000ms olarak ayarlayabilirsiniz.
Arduino kütüphanelerinde de buna ilişkin parametrenin mevcut olduğu söyleniyor.
Not: Bu komutu kullandığınızda modül uyku moduna geçer. Fakat aşağıdaki değişikliği modül üzerinde yapmazsanız Modül uyanamaz. Bu değişikliği yaptığınızda XPD_DCDC ucu ( 8 nolu bacak) , modülün RESET ucuna bağlı olduğundan modülü resetleyerek uyandırır. Bu sadece 1MByte olan modelde denendi. 

DEEP_SLEEP gerekli bağlantı.

 

 

 

 

 

 

 

KOMUTUN KULLANIMI :

ESP8266 AT komut setini buradan indirebilirsiniz.

Ayrıca AT komut açıklamalarını bu siteden de okuyabilirsiniz
AT+GSLP=<time>

2-) SLEEP komutu da benzer işlevi görüyormuş.
Komut kullanıldığında modülün akımını düşürmüyor. Sadece STATION modunda çalışıyorsanız Modeminize bağlanırken çektiği fazla akımı normal seviyeye çekiyor. 
AP modunda kullanıyorsanız bu komut bir şey değiştirmiyor. 70mA çekmeye devam ediyor.

KOMUTUN KULLANIMI :
AT+SLEEP

station_sleep

3-)  Flasher Programıyla Program yükleme.
NODEMCU yada AT komutları için FLASH hafızaya flasher programı ile flash’a program yüklemeden önce ESP8266-01 GİRİŞ yazımdaki pcb yi oluşturduysanız GPIO0 pinindeki anahtarı GND tarafına çevirmeniz gerekiyor. (Flash’a Program gönderirken gereklidir.)
NODEMCU ya LUA program yüklerken GPIO0 pinini GND den ayırmanız gerekir.

4-) 3.3V regüle devresi: ESP8266-01 70-80ma akım çekiyor. arduino ile çalıştırırsanız 3.3V arduino üzerindeki CH340 usb/seri çevirici entegreden geliyor. Bundan dolayı entegrenin ısınması, hatta kısa devre durumunda CH340 entegresinin yanması söz konusu olabilir. 3.3V regüle entegresi kullanıp arduiono’nun 5V out yazan çıkışından alırsanız bir problem durumunda arduino kendisini koruyacaktır. ESP8266-01 Giriş bölümünde şemadaki regülatör bağlantısına bakabilirsiniz. (Buradaki 3.3V regülatör entegresinin en sağ bacağından çıkış alınmıştır. Fakat piyasadaki bazı regülatörlerin bacak bağlantısı farklıdır. Bazılarının orta ucu çıkış olabiliyor. Elinizdeki regülatör entegresinin bacak bağlantılarına dikkat edin. Şema ile uyumsuz olabilir.) Buradaki bilgilere bakabilirsiniz. 

 

TÜM PROGRAMLARA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

8 Comments

 1. I have noticed you don’t monetize mikrobotik.com,
  don’t waste your traffic, you can earn additional cash every month with new monetization method.
  This is the best adsense alternative for any type of website (they approve
  all websites), for more details simply search in gooogle: murgrabia’s tools

 2. Merhaba ESP01’i çalıştırmak için 3 gün uğraştım, her kaynakta baud rate 115200 baud yazıyordu meğer ESP01 üzerinde 40 MHz kristal osilatör varsa default baud rate 115200 ama 26 MHz kristal osilatör varsa 74880 baud ! imiş. Benimki de 26 MHz olduğu için 115200 baud ile yaptığım bütün denemeler başarısız oldu. Daha sonra kullandığım PL2303TA tabanlı USB-UART dönüştürücümün 74880 baud’da çalışmadığı fark ettim. Bu da yetmiyormuş gibi meğer PL2303TA chip fake imiş, ESP nin güncel driverlarını çalıştıramadım, bir sürü sıkıntı.. Şimdi farklı bir USB-UART dönüştürücü alacağım ama sütten ağzım çok fena yandı ne alayım diye düşünüyorum ESP01 manual’inde FT232 CP2102 CH340 chiplerin uyumlu olduğu yazıyor ama piyasada satılanlar fake olunca sorunlar çıkıyor, Bu arada, hangi USB-UART dönüştürücüyü alayım, bu konuda tavsiyelerinize peşinen teşekkür ederim. Selamlar.

  1. Ft232rl tipli iirmizi pcb modul var. Onu kullaniyorum sorun yok. Uzerinde 3.3v ayrimi da var. Fakat esp kullanirken 3.3v harici besleme kullanmak gerekiyorl modul isindiginda esp sapitiyor. Iyi tarafi 3.3v jumper ayari yapilarak tx rx uclarini seviye donusum yapmadan kullana biliyoruz. Pl2303 almistim kisa surede bozuldu tavsiye etmem. Ch340 bir cok arduinoda kullanildigindan guvdnilir oldugunu dusunsem de bir cok problemli modul piyasada olabilir.

 3. kolay gelsin öncelikle ben esp kullanmaya başlayalı çok olamadı esp ile bir çok devre yaptım şuan için bile kullanıyorum fakat benim bir sorunum var ben esp içerisine firmware yükleme işlemi tamamlanıyor hiç bir sorun yok ama at komutlarını kullanamıyorum ne tür yükleme işlemi varsa hepsini denedim içerisine kod yüklenebiliyor fakat güncelleme yapılmıyor ben at komutları ile birlikte kullanmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

   1. yaptım hepsini fakat olmadı yanlışlıkla espyi 12v dedirdim yandı yenisini aldım sorun kalmadı 🙂

 4. merhaba esp8266 nodemcu da şöyle bir sorunum var, misal nodemcu normal bir şekilde çalışıyor ,lakin gückesildiginde tekrar güc verdigimde pin ayakları kendi kendine hıgh durumuna geciyor , bu sorun genelmi benmi birşey atladım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.