ESP8266-01 SDK ve NODEMCU Flash Program yükleme -2

ESP8266-01 modülünün Nodemcu şeklinde kullanılması, daha önce burada işlenmişti. Bu konunun ne farkı var diyeceksiniz.
Öncelikle şunu söylemeliyim. Bu konuda ESP modülünüzün NODEMCU şekline çevirildiği gibi tekrar ilk alındığı şekline de çevirilmesini göreceksiniz.
Ayrıca, bu sitede bugüne kadar yapılmış Nodemcu programlarında, son programda gördüğüm hata ortaya çıkmamıştı. Bundan dolayı daha derin bir araştırma yapmam gerekti. Eski versiyondaki bu hata normal çalışmaya etki etmiyordu. Fakat delay süresini büyüttüğünüzde modül RESET durumuna geçiyordu.

Bu son Gmail kontrol programında ortaya çıktı. Bu programda fazla karakteri ekrana yazdırıp ekranı kaydırarak göstermek istedim. Fakat kaydırma düzgün görünsün diye 500ms de bir kayma yapması gerekiyordu. Tabii ki bu eski versiyon nodemcu flash programından dolayı sorun yarattı. Ben de konuyu yetiştirmek için kaydırmayı iptal ederek yazımı yazdım.
Fakat sorunu çözmeliydim. Araştırmalarım sonrasında Nodemcu flash programının Custom Build denilen bir sayfası vardı. Oradan  modülleri seçerek yeni nodemcu flash programı yaratılmasını sağladım. Bu yeni versiyonda hata giderilmişti. Programım çalışmaya başladı.

Birde uzun zamandır SDK yüklemesini bilmeme rağmen, SDK yüklemesini anlatmadığımı farkına vardım. Bu neden önemli derseniz. ESP8266-01 modülünüze Nodemcu programını yükledikten sonra, AT komut setini kullanmaya karar vermeniz durumunda geriye dönüşü sağlayacaktır. SDK versiyonuna çevrildiğinde Arduino ya da PIC gibi işlemcilerle, AT komutları üzerinden çalışabilmenizi sağlayacaktır. Kısacası ilk satın alındığı haline geri dönüş demektir.

Tabii ki Nodemcu şeklinde de sizin sistemlerinizle seri port üzerinden haberleşebilirsiniz. Fakat bir de NOdemcu öğrenmem gerekmesin AT komutu bana yetiyor diyorsanız SDK versiyonundan devam edebilirsiniz.

Gerçekte Nodemcu yüklenmesinin sebebi, ESP8266-01 modülünün,  tek başına çalışabilmesi ni sağlamaktır. Şayet küçük Wifi sistemler kullanmak istiyorsanız hazır satılan, Nodemcu modüllerine gereksinim duymayacaksınız. Boyut olarak çok küçük yerlere sığabilir. tek sıkıntısı 4 GPIO bacağı olması. Bunlardan 2 tanesi TX, RX olsa da sonuçta bunlarda GPIO olarak kullanılabilir.
Bu konuda bir örneği bu sayfada bulabilirsiniz. 

Hatanın oluşumu ise bu kodlarda olmaktadır. Nodemcu programımın bir bölümü aşağıdadır. LCDLS komutu EASYLCD modülünde sola kaydırma komutudur.( EASYLCD modülü, Kütüphane kullanımı olmadan LCD kullanmanızı sağlar.) Bu komutlarda, tmr.delay(20000) =20ms komutu uzun süre reset durumuna geçmeden çalıştırıyordu. Fakat benim 500ms de bir kaydırmam gerektiğinden RESET durumuna geçiyordu. Artık yeni versiyon Nodemcu programlarında bu sorun ortadan kalktı. 

for i=1,20 do
uart.write(0, “LCDSL“)
tmr.delay(500000)
end

 

Videoda gördüğünüz Flash programları (SDK ve NODEMCU), ESPLORER denilen LUA kodlarının Nodemcu üzerinde çalıştırılmasına yarayan program ( Ayrıca, AT komut setiyle de çalışabilirsiniz. ) , Bunun yanısıra satın aldığınız ESP8266-01 modülünüzü ilk anda AT komut setleri ile test edebileceğiniz, Fırat Deveciye ait program ve LUALOADER programını, buradan indirebilirsiniz. Programlar windows XP ve Windows 10 da denenmiştir. Bunların yanısıra kullandığım son versiyon Nodemcu programını ve Gmail kontrol olarak kullandığım LUA programının son halini bulacaksınız.

İndirdiğiniz programların içerisinde, Programların alındığı sitelerin adresleri de var. Programların son versiyonunu bu adreslerden indirebilirsiniz. Ayrıca, kendi yapacağınız projeye uygun modüllerin yer aldığı Nodemcu programınızı oluşturabilirsiniz.

Nodemcu flasher kullanırken 1Mbyte (siyah pcb li olan ESP8266-01 Modülü için ayarlar. )
( Mavi pcb olan 512Kbyte olduğundan, flash size değişmeli. )

fritzing şemasını dosyaları indirdiğiniz yerde bulabilirsiniz.

Yukarıdaki şemada bulunan GPIO-0 anahtarı FLASH program yüklenirken GND ye birleştirecek şekilde olmalı. Birleştirdikten sonra RESET butonuna basıp bırakın. Programlama bittiğinde GPIO-0 ucunun, anahtardan GND bağlantısını kesin ve RESET butonuna basın. 

SDK flash programını modüle göndermek için Flash Download tools programının görüntüsü için EXCEL sayfasını buradan indirebilirsiniz.
Bu dosyaya baktığınızda gereken dosya isimlerini öğrenip, videodaki gibi hangi SDK versiyonunu yükleyecekseniz, o isimleri dizinde bulup almasını sağlayın. 1Mbyte modül için adresleri değiştirmeyin. Şayet farklı bir modül kullanıyorsanız ekranda çıkacak sarı açıklama penceresindeki gibi adresleri ayarlayın.

SDK flash download resimleri : Ekran görüntüleri açıklama satırlarını gösteriyor. Bu açıklamalara göre ve modülünüzün tipine göre, adres seçimi yapılması gerekiyor. Bendeki ayarlar 1Mbyte için geçerlidir. 


 

 

 

 

 

7 Comments

  1. merhaba esp8266 nodemcu da şöyle bir sorunum var, misal nodemcu normal bir şekilde çalışıyor ,lakin gückesildiginde tekrar güc verdigimde pin ayakları kendi kendine hıgh durumuna geciyor , bu sorun genelmi benmi birşey atladım

  2. bu sorun bir çok işlemcide var. bunun için program başında istediğiniz konuma almanız gerekir. bir şeyi yanlış kontrol ediyor ise arada bir zaman gecikmesi yaratıp nodemcu doğru yere geldiğinde çalışmasını sağlayabilirsiniz. mesela röle bağladınız enerji geldiğinde hemen çeker ve bırakır bu istenmeyen durumdur. bunu engellemek için çeşitli metodlar denenebilir devremizin yapısına göre. Şayet bir de pull up dirençleriniz varsa o da high duruma geçirebilir.

  3. hocam işlem başındada düzenlesem sorun degişmiyor, esp haberleşmeye başladıgı an yani.. ( Blynk.run();) komutuna geldigi an sistem kendi kendine aktif oluyor rolelere güç veriyor. bu durum sadece espnin gücü kesilip acıldıgında yaşanıyor.

  4. bende bunu diyorum röle devresini bir süreliğine geciktirmen gerekiyor bu bir sayaç ile olur bir flip flop ile olabilir. ilk enerji geldiğinde bunu kaybedecek bir devreyi araya koyman gerek. bir cok işlemcide bundan şikayet edilir. ve bu şekilde cözüm olur. ya da esp çıkışını ters calıştırırsın. enerji geldiğinde 1 oldugunda bıraksın 0 oldugunda çeksin. tabii ki enerjinin tamamen kesildiğini varsayıyorum. esp yi kestiğinde röle voltajı halen varsa o zaman da esp kapanınca istemsiz hareket eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.