ESP8266-01 REPEATER ( Tekrarlayıcı ) yapımı ve kapasitesi

ESP8266-01 ile bir çok şey yapılabiliyor. Kendisi küçük fakat işlevi büyük diyebiliriz. Bu konuda ise REPEATER ( tekrarlayıcı ) olarak çalışmasını göreceksiniz.
Program benim değil. Github sitesinden faydalandım. Ben, esp8266-01 in tekrarlayıcı olarak çalıştırdığımda yavaş kalabileceğini, pek de iyi olmayacağını düşünüyordum. Fakat kendi küçük işlevi büyükmüş. 3-5Mbps olarak haberleşme hızında çalıştı. Modem diğer odada olmasına rağmen, bu hızda çalıştırabildi.

ESP01 modülün, bağlantı kapasitesi 8 kullanıcıya kadardır. Aynı anda 8 kişi ya da 8 cihaz bağlanabilir. Belki de anten olsa biraz daha hızlı olabilir. İnternete bakarsanız kendi yapabileceğiniz basit tip antenleri bağlama şansınız var. Aşağıda örnek link verilmiştir.
Tabii ki ESP01 kullanmak zorunda değilsiniz. Çok daha hızlı olabileceğine inandığım ESP32 yi de aşağıdaki bilgilere dikkat ederek kullanabilirsiniz. Github sitesinden de yardım alabilirsiniz.

Modülü tekrarlayıcı olarak kullanmak için flash download tool denilen bir programla programlamanız gerekiyor. Github sitesinde bulunan linkten en son versiyonunu indirebilirsiniz. Ben XP kullandığım için bu program doğru çalışmadı ben de daha önceden elimde olan 2.4 versiyonunu kullandım. Aşağıda 2 programı da bulabilirsiniz. WIN 10 kullananlar 3.4.1,4. ve 8.  versiyonunu kullanabilirsiniz. Çalışmazsa 2.4 versiyonunu kullanabilirsiniz.

Son versiyon flash download programını buradan alabilirsiniz. 

Martin-Ger github sitesinden tüm bilgileri alabilirsiniz. 

Aslında tüm dosyaları github üzerinden indirebilirsiniz. Belki değişiklik olabilir ve problem olur diye kendi kullandığım programları buraya koydum. Buradan alabilirsiniz.

Ayrıca ESP8266-01 için harici anten nasıl yapılır bu linkten öğrenebilirsiniz.

Flash download tool 3.4.1 versiyonunu buradan alabilirsiniz.

Videoda gösterdim ama burada da anlatmakta fayda var.
Flash download programı nasıl kullanılır.
Programı çalıştırdığınızda resimdeki ekranla karşılaşacaksınız. Öncelikle resmin üst kısmındaki yeşil yerlere, program dizinlerinin içindeki, firmware dizininin içindeki, bin uzantılı dosyaları seçin. Seçme işlemi yeşil dosya isminin yanındaki noktalı butondan yapılacak. Sonrasında yanlarındaki adres değerlerini ayarlayın ve en solda tik kutularını işaretleyin. Daha sonra aşağısındaki SPI SPEED kısmını ESP01 için 40mhz  ayarlayın. SPI MODE kısmını öncelikle QIO olarak ayarlayın. Şayet bu şekilde program yükleyemezseniz, DIO modunu deneyin. FLASH SIZE kısmını ise ESP01 hafızasına göre ayarlamanız gerek. Kabaca bir standart var dersek, ESP01  modülü siyah pcb ise 1Mbyte, mavi pcb ise 512K olduğunu varsayabiliriz. Ya da AT komut setine sahipseniz ESP yi programlamadan evvel, AT+GMR komutunu seri port yardımıyla verip bilgileri alabilirsiniz.
ESP01, 8 bit işlem yaptığı için 1Mbyte = 8Mbit olacaktır. Flash Size kısmında ESP01 1Mbyte için 8 Mbit işaretleyin. ( Ben 8 Mbit işaretledim) Sonrasında ise USB seri çeviricinin Com portunu ayarlayın ve Baud hızını 115200’e ayarlayın. Bu değerler ESP01 için geçerlidir. Sonrasında START butonuna basarak programı yüklemeniz gerekiyor. START butonuna basınca FINISH yazan yerde SYNC yazması lazım, DETECTED INFO penceresinde Download panel1 penceresinde bilgiler gelmesi lazım. Sonrasında ise en alttaki mavi BAR çubuğun dolması lazım. ( Şayet dolmuyorsa ki bende yeni versiyonda bu oldu fakat hiç hata vermedi. Benim gibi flash download tool programının 2.4 versiyonunu kullanın.)

Tüm bunları yapmadan evvel GPIO-0 pinini GND ye bağlayarak programlama moduna girmelisiniz. Sonrasında enerji vermelisiniz. Bunu yapmazsanız programlama çalışmayacaktır. 

Yukarıdaki gibi FLASH programı yazdırdıysanız, artık parametre girişine hazırsınız demektir. Bunun için Realterm gibi bir terminal programını kurmanız yerinde olacaktır. Diğer haberleşme programları da olur fakat bana realterm daha kolay geldi. Haberleşme portunu ve 115200 hızını ayarlayıp, GPIO-0 ucunu GND den ayırıp, enerji verdiğinizde, parametre girişine başlayabilirsiniz. Parametreler için Bazı standart komutlar ayrılmış. Github sitesinde bir çok parametre ayarı var fakat ben en sade olanını kullandım. Başka amaçlarla çalışmak için başka parametrelerde girilebilir.

SET parametreleri aşağıdaki gibidir. 

  • set ssid your_home_router’s_SSID
  • set password your_home_router’s_password   (set password şifre)
  • set ap_ssid ESP’s_ssid
  • set ap_password ESP’s_password
  • show (to check the parameters)
  • save
  • reset

Örnek : set ssid ssidismi gibi kullanılır. Koyu renkli yazılar komuttur. Tüm parametreleri girdikten sonra show komutuyla kontrol edip, save komutuyla kayıt etmeniz lazım. Kayıt etmezseniz, kapanıp açıldığında çalışmayacaktır. reset komutu ise sıfırlama ayarıdır. Flash programı yükledikten sonraki durumuna döndürür.

Benim kullandığım ESP01 bağlantı kartı ve FT232RL kartıdır. FT232RL kartında 3.3V olduğundan usb seri kontrolünde seviye dönüşüm yapmam gerekmedi. Gerekirse seviye dönüşümü yapmanız gerekebilir.
Aşağıdaki devreyi kullanıyorum. 

Yukarıdaki devrenin çizimi yaklaşık bu şekildedir. benim pcb de GPIO-0 ve GPIO-2 de pull up 10K dirençler bağlıdır. CH-PD ucuda 10K ile VCC ye bağlanmıştır.

Şayet gerekirse seviye dönüşümü bu şekilde yapabilirsiniz. 5V yazan yere USB seri çeviricinin TX ucunu bağlarsınız. 3.3V yazan yeri ise ESP01 in Rx girişine bağlamanız gerekir.

ESP01’i programladıktan sonra bu şekilde bir şarj adaptörüne bağladığınızda çekmeyen yerlerde prize takıp mesafeyi arttırabilirsiniz. Tabii ki siz daha uygun bir şekilde kutulayabilirsiniz.  🙂

BU sitede, ESP8266-01 ile anlatılan konuları bu linkten görebilirsiniz. 

ESP01_Repeater Videosu : 

3 Comments

  1. Merhaba elinize sağlık bu tür uygulamalar yabancı kaynaklarda mevcut sizin gibi degerli hocaların sayesinde türkçe kaynaklar olarak karşımıza çıkması ayrıca güzel paylaşımızla bende bu sistemi yaptım nacizane bir bir bilgi paylaşacağım Flash programlındak sonra direk olarak myap olarak baglanınca tarayıcıdan 192.168.4.1 bu ipten komut proğramı olmaksızın ssid vs ayarı yapılabiliyor kolay gelsin iyi çalışmalar

    1. Github sayfasinda ip adresi veriyor bilgileri gorebiliyoruz ama sadece goruntulenebiliyordu. Sizin verdihiniz ip yi denemedim. Soylediginiz iyi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.