Kısa dalga radyo ( doppel Karıştırıcı )

KISA DALGA RADYODA DOPPEL KARIŞTIRICI

Kısa dalga alıcısına devam ediyoruz. Kolay kısa dalga alıcısının nasıl yapıldığını gördük. Bunun üzerine iki video yapıldı. Neden kısa dalga üzerinde bu kadar duruyoruz. Çünkü Uzun dalgayı artık etrafımızda duyamaz olduk. Orta dalgada ayni. Yalnız akşamları bir kaç orta dalga yayın var.
FM /UKW de hala çok yayın yapılıyor. Ve bölgesel olduğu için her bölgede yeterli yayın var.
Fakat söz konusu uzak ülkeleri dinlemek olunca Uzun ve orta dalga yetersiz kalıyor. FM, UKW özellikleri gereği, bölgesinin dışına çıkamıyor. Yani normal şartlarda.

Tabi röle ve yansıtıcı istasyonlar, internet ve uydu konumuz dışı, onlar ile ilgili de bir çok deneyimim var. Tabii ki videolarımda.

Konumuz kısa dalga olunca, 27 MHz CB halk Bandını şimdilik , bir kenara bırakalım. Ve kısa dalgayla devam edelim. Benim daha önce deneyini yaptığım iki radyo çok basit oluşundan dolayı bir kaç eksiği vardı.
Bunlardan en önemlisi istasyon seçiciliği ve AGC. Otomatik kazanç kontrolü idi. Bu bilhassa kısa dalgada çok önemli çünkü iyonosferin azalıp çoğalmasıyla veya dalgaların birbirini yok etmesi yüzünden ses de gidip gelmeler olur.
Aksam radyo dinleyenler bunu kolaylıkla fark ederler.

Ben bütün bu AGC ve hassasiyeti elde etmek için değişik bir yol izledim. Bilindiği gibi çok pahalı radyolarda Doppel Süper (çift Süper) denen ve bir ikinci karıştırıcı ile daha üst frekansa geçip ve ayni banda aynı yayının bir kaç kere çıkması önlenir.
Ben bu olayı başka türlü değerlendirdim.
Elimde 612 mikser var. İyide çalışıyor. Çıkışta 455 kHz ara frekans alıyorum. Bunu 455 kHz oluşundan dolayı bir orta dalga alıcının antenini çıkarıp yeni bir istasyon varmış gibi anten girişine bağladım. Bilindiği üzere orta dalga 530 kHz den baslar 1650 kHz kadar çıkar.
Tabi GND ve şasi bağlantısı da mutlaka olmalı. En iyisi 612 ye bir 7806 bağlayarak beslemeyi orta dalga Radyodan alabiliriz. Kullanacağımız radyonun orta dalgadan başka mesela FM’i de olabilir, onlara bir zarar gelmez yine kullanılabilir. Bizim yapacağımız yalnızca orta dalganın istasyon arama düğmesini çevirerek 530 kHz civarında aramak. Ve tabi kısa dalgamızı 612 den ayarlayarak dinlemek.
Bizim ara frekansımız 455 kHz dir orta dalga en düşük 530 kHz dir . Aradaki 75 kHz eksiklik fazla bir etki yapmıyor. İstenirse de orta dalga radyosunun osilatörü biraz indirilebilir. Ben gerek görmedim. Umduğumdan çok fazla kalite elde ettim. Böylece eski orta dalga alıcılarını değerlendirmek mümkün, yenide olabilir tabi .
Benim videodaki deneyimde Varyabıl 140/150 pFarad. Bobin direnç tipi iki turuncu ve altın rengi var.

Direnç tipi bobinlerin renk kodlaması için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Bunları seri bağlayarak veya paralel bağlayarak . Bant alanını yukarı veya aşağı çekmek mümkün. Ve bir komütatörle istenilen bandı seçebilirsiniz. Benim deneyimde tarama frekansı 6.6 MHz ile 13.00 MHz arasıydı. 9.650 MHz de Türkiye’nin sesi ve daha bir çok istasyon dinledim.
Bu linkte videoyu bulabilirsiniz.

Şema :

Sitedeki tüm RADYO yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Video : 

 

 

1 Comment

  1. Yukarda yazisi ve semasi olan Radyoyu kutulardim. Ve bir video cektim. bu linkten izleyebilirsiniz.
    youtube.com/watch?v=sEf9xx-X9tU&t=4s

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.