KISA Dalga radyo alıcı ve verici

KISA DALGA RADYO ALICI ve VERİCİ YAPIMI

Radyonun hikayesi 1,2,ve 3 de yüzeysel olarak değindiğim Radyo yapımı ve çalışma sistemi anlatıldı.
Uzun dalga, orta dalgadan sonra gelen kısa dalga var.
Kısa dalga 2.300 MHz de başlayıp 30.00 MHz de bitiyor.

Bundan sonraki VHF bant ve daha yukarıları çeşitli amaçlarla kullanılıyor. Mesela Avrupa’da 87.00 107 MHz UKW veya modülasyon tipinden dolayı FM adı altında senelerdir yayın yapıyor. Son yıllarda bunun yani sıra dijital yayında yapıyorlar ve Radyolar DAB+ FM olarak pazarlanıyor. FM yayınları ileriki zamanlarda kalkabilir gözüküyor. Yukarıda sözünü ettiğim kısa dalga (5,600 ..22.00 MHz ki bunlar milletler arası radyo yayınlara ayrılmıştır.)  özellikle amatörler dinleyiciler arasında en çok kullanılan ve dinlenen radyolardır. İyonosfer tabakasının belli zamanlarda ve bilhassa akşam olurken ve gecenin belli zamanlarında çok aktif olması dünyanın başka yerlerinde yapılan yayınları dinleme olanağı sağlıyor. Bunun için radyo verici istasyonlar günün belli zamanlarında belli bantlarda yayın yaparlar. Ben Türkiye’nin sesini gündüzleri 15.300 MHz de öğleden sonra ve akşamları 9.300 MHz den dinlerdim. Yukarıdaki sayılar biraz farklı olabilir. Şu an tam aklımda değil.

Bilhassa amatör radyocular için ayrılan bantlar onların çok ilgisini çekiyordu. 27 MHz CB halk bandı çok kullanılan ve halk arasında Avrupa’da volki, tolki den 10 kilometrelik mesafesi olan alıcı, vericiler çok yaygındı, elde veya arabada kullanılanlar. Ben de bir zaman kullandım, elde taşınabilir olandan. Zaten volki, tolki kelimesi de ingilizce walk ve talk kelimesinin halk dilinde kullanış şekli. Bunun altındaki kısa dalga devletler arası radyo yayınları için ayrıldı. Bu 5.3 MHz kadar iner. Ondan aşağı olanlarda çeşitli amaçlarla kullanılıyor.
Mesela telgraf.

Kısa dalga da çalışan basit bir verici veya alıcı nasıl yapılır. Bunun denenmesi ve gösterisini hazırladığım videoda görebilirsiniz.

Bu alıcı da kullanılan filtre rezonans devresi çok basit olduğu için osilasyonlu (birbirine karışan) bir alıcı oldu. Bunu önlemek için rezonans devresine SFU 455 kHz ayarlı bir filtre taktım, bu bir rezonans filtresi seramik veya Quartz türü olabilir, ilk bölümlerde buna ait resim var.

Ve osilasyon problemi çözüldü. Bunun için iki tane video var biri RC filtreli biri de SFU filtrelisi.

Bu alıcı daha da geliştirilebilir. Mesela otomatik sinyal kazancı ilave edilebilir. Girişe bir anten uyum devresi FET ile yapılabilir, bu konuda ileriki çalışmalarımı da burada tekrar paylaşacağım.

Devrede kullanılan en önemli elamanlardan biri SA 612 osilatör ve ayni zamanda karıştırıcı entegre. Datasheet den inceleyebilirsiniz.

Çıkış kuvvetlendirici olarak LM 386 kullandım. Yapılışı çok kolay ve hemen çalışır.

Ve hoparlör 8 Ohm.  140 pF varyabıl. (455 kHz SFU filtre ) ve portakal çizgili iki direnç bobin, Bu tip bobinler dirence benzediği için direnç diyoruz, üzerindeki çizgilerde dirence benziyor.

Direnç tipi bobinlerin renk kodlaması için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Bu radyonun Frekans taraması 7 MHz ile 12 MHz arası. Daha değişik indüklemelerle daha değişik frekanslar elde edilebilir. Bobinlerin mH (milihenri)  si düştükçe frekansı artar. Frekans taraması için 140 pF varyabıl kondansatör gerekli. Bu direnç tipi bobinler seri yahut paralel bağlanarak indüktiviteleri arttırılabilir veya düşürülebilir ben her ikisini de denedim. Bunu bir komütatörle yaparsanız daha yüksek bantlara ulaşırsınız.

SFU 455Khz datasheet bu linktedir. 

Şemalar : 1 kolay Radyo alıcının şeması.  Şema 2 ise verici şeması. 

Radyo konusundaki diğer yazılarıma da buradan ulaşabilirsiniz. 

Kolay radyo alıcısı : 

Aşağıdaki videoda bir kaç  bölüm vardır. Bu bölümlerde ilerleme adımlarını görebilirsiniz.

 

1 Comment

  1. Bu Radyo konusunda devam edecegim. Belki bir gün TV yu da anlatirim ama. TV deneme sansim yok 2000 yilindan sonra Plasma ve lcd TV lar cikti. Eskiler bile kalmadi. Ama olsun Elektronik cok genis bir alan anlatmak la bitmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir